Szukaj w aktualnościach
 

eBankNet
eCorpoNet
Rodzina 500 plus eBankNet
Logo BFG

Bankomaty SGB i terminale POS

 

Strona główna /
Aktualności
Komunikat dotyczący bezpiecznego logowania do bankowości elektronicznej
2017-08-29 15:32:26

Szanowni Państwo,


w trosce o bezpieczeństwo dostępu do kont internetowych pragniemy przypomnieć kilka podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa logowania się do konta internetowego znajdujących się poniżej.


Zanim wpiszesz login i hasło sprawdź, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem szyfrowania. Jeżeli znajdziesz symbol kłódki, kliknij na niego dwa razy, aby sprawdzić, czy wyświetlony certyfikat jest ważny i czy został wydany dla Twojego Banku. Jeśli certyfikat utracił ważność lub nie został wystawiony dla Twojego Banku albo nie można go zweryfikować zrezygnuj z połączenia.


Unikaj korzystania z bankowości elektronicznej na nieznanych komputerach. Nie dokonuj płatności internetowych z komputerów znajdujących się w miejscach publicznych np. w kawiarenkach internetowych lub na uczelni.


Korzystaj wyłącznie z legalnego i często aktualizowanego oprogramowania antywirusowego, regularnie skanuj swój komputer oraz urządzenia mobilne.


Regularnie zmieniaj swoje Hasło.


Natychmiast zmień swoje Hasło, jeśli zaistnieje podejrzenie, że ktoś mógł je poznać.


Chroń swoje hasła!


Nie udostępniaj nikomu haseł jednorazowych.


Podawaj hasła wyłącznie aby autoryzować transakcję.


Przed potwierdzeniem transakcji zawsze weryfikuj zgodność numeru konta, na które przelewasz środki pieniężne z numerem odbiorcy.


Na bieżąco przeglądaj historię rachunku i operacji na każdej karcie płatniczej pod kątem podejrzanych transakcji.


Nie kopiuj numerów rachunków bankowych do przelewów ("kopiuj-wklej"), ale wpisuj je samodzielnie i dokładnie weryfikuj.


Nie korzystaj z bankowości elektronicznej za pośrednictwem niesprawdzonych połączeń (np. publicznej sieci WiFi).


Zadbaj, aby każde używane oprogramowanie pochodziło z legalnego i zaufanego źródła. Programy niewiadomego pochodzenia, w tym ściągane za pośrednictwem programów typu Peer-to-Peer (P2P) mogą być przygotowane przez hakerów i zawierać wirusy lub inne szkodliwe oprogramowanie.


Nie odpowiadaj na e-maile zachęcające do ujawnienia danych i haseł. Pamiętaj, żaden bank nigdy nie wysyła do swoich klientów pytań dotyczących haseł lub innych poufnych danych. Banki nigdy nie podają w przesyłanych wiadomościach linków do stron transakcyjnych. Listy, wiadomości e-mail lub telefony w takich sprawach należy traktować jako próbę wyłudzenia poufnych informacji. Nie odpowiadaj na nie. Bezzwłocznie skontaktuj się ze swoim Bankiem i poinformuj o zdarzeniu.


Aktualizuj system operacyjny i istotne dla jego funkcjonowania aplikacje np. przeglądarki internetowe. Hakerzy stale szukają luk w oprogramowaniu, które są następnie wykorzystywane do przestępstw internetowych. Producenci systemów operacyjnych i aplikacji publikują stosowne "łaty", których celem jest usuwanie podatności ich produktów na ataki przeprowadzane za pośrednictwem znalezionych luk.


Nie otwieraj podejrzanych linków w otrzymanych wiadomościach e-mail i SMS. Nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników nieznanego pochodzenia. Często załączniki takie zawierają wirusy lub inne oprogramowanie, które pozwala na szpiegowanie Twoich działań.


Nie wchodź na stronę internetową Twojego banku za pośrednictwem linków znajdujących się w przychodzących do Ciebie mailach (Phishing). Używaj do tego celu adresu podanego Ci przez Bank, z którym podpisał(aś/eś) umowę o otwarcie i prowadzenia rachunku bankowego. Nie jest również wskazane wykorzystywanie mechanizmu "Zakładek" (Firefox) lub "adresów Ulubionych" (Internet Explorer), gdyż istnieją szkodliwe obiekty, które potrafią modyfikować zachowane tam adresy.


Po zalogowaniu do systemu transakcyjnego nie odchodź od komputera, a po zakończeniu pracy wyloguj się i zamknij przeglądarkę.


Nigdy nie używaj wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony logowania Twojego Banku. Wyszukane w nich linki mogą prowadzić do fałszywych stron lub stron zawierających wirusy.


Sprawdzaj datę ostatniego poprawnego oraz niepoprawnego logowania do systemu.


Odwiedzaj regularnie Portal Bezpieczny Bank na stronie internetowej ZBP. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat bezpiecznego posługiwania się bankowością elektroniczną, w tym internetową regularnie odwiedzaj ten Portal. Tam fachowcy z zakresu bezpieczeństwa banku wyjaśniają jak uniknąć czyhających w sieci niebezpieczeństw.